EPCOS (TDK) B41042A7687M
B41042A7687M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A7687M
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41042A7687M.pdf
Availability of B41042A7687M
QUANTITY
B41042A7687M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A7687M
Internal Part NumberEIS-B41042A7687M
Standard Package750
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.663A
Impedance85 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A7687M
Related LinksB41042, B41042A7687M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A7687M Details Description
Related parts for B41042A7687M
VARISTOR 24V 40A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 544KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CABLE GROMMETS SPLIT KVT 32 GRAY datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 150A TO-220 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
KNOB SMOOTH 3.250" ALUMINUM datasheet.pdf