EPCOS (TDK) B41043A3157M
B41043A3157M picture photo
Mfg. Part Number
B41043A3157M
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
B41043A3157M.pdf
Availability of B41043A3157M
QUANTITY
B41043A3157M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41043A3157M
Internal Part NumberEIS-B41043A3157M
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41043
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current185mA
Impedance350 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41043A3157M
Related LinksB41043, B41043A3157M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41043A3157M Details Description
Related parts for B41043A3157M
IDC CABLE - MSC26K/MC26G/MPL26K datasheet.pdf
LED AMBER 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN ADAPTR NIPPLE PLUG-TNC PLUG datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 2-48" CLEAR datasheet.pdf
LED LM561B WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA JJ SILIC 0.75 25 datasheet.pdf