EPCOS (TDK) B41043A7188M
B41043A7188M picture photo
Mfg. Part Number
B41043A7188M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41043A7188M.pdf
Availability of B41043A7188M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41043A7188M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41043A7188M
Internal Part NumberEIS-B41043A7188M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41043
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.22A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41043A7188M
Related LinksB41043, B41043A7188M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41043A7188M Details Description
Related parts for B41043A7188M
CONN HEADER RT/A .100 2POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RESISTOR 13K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 7A 125VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf