EPCOS (TDK) B41043A7337M
B41043A7337M picture photo
Mfg. Part Number
B41043A7337M
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41043A7337M.pdf
Availability of B41043A7337M
QUANTITY
B41043A7337M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41043A7337M
Internal Part NumberEIS-B41043A7337M
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41043
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current810mA
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41043A7337M
Related LinksB41043, B41043A7337M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41043A7337M Details Description
Related parts for B41043A7337M
FIXED IND 68UH 6.7A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 30A TO-220AB datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
TERMINAL TRACK datasheet.pdf
12+12 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
EVAL BOARD UPG2164T5N datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf