Nichicon UKL2A150KPD1TD
UKL2A150KPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A150KPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A150KPD1TD.pdf
Availability of UKL2A150KPD1TD
QUANTITY
UKL2A150KPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A150KPD1TD
Internal Part NumberEIS-UKL2A150KPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A150KPD1TD
Related LinksUKL2A15, UKL2A150KPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A150KPD1TD Details Description
Related parts for UKL2A150KPD1TD
BUMPER CYLINDRICAL 0.75" DIA BLK datasheet.pdf
REGULATOR 5V/1.5A INT SWIT HORIZ datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56K OHM 0804 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 3 BK 6 IN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 6V 48W datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1W DO216 datasheet.pdf