EPCOS (TDK) B41044A5476M
B41044A5476M picture photo
Mfg. Part Number
B41044A5476M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
B41044A5476M.pdf
Availability of B41044A5476M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41044A5476M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41044A5476M
Internal Part NumberEIS-B41044A5476M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41044
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance650 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41044A5476M
Related LinksB41044, B41044A5476M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41044A5476M Details Description
Related parts for B41044A5476M
LED GREEN T1 VERTICAL PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 12V datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT LOW SOT23-6 datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 0.1% 2W 3637 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf