EPCOS (TDK) B41044A6158M
B41044A6158M picture photo
Mfg. Part Number
B41044A6158M
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
B41044A6158M.pdf
Availability of B41044A6158M
QUANTITY
B41044A6158M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41044A6158M
Internal Part NumberEIS-B41044A6158M
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41044
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41044A6158M
Related LinksB41044, B41044A6158M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41044A6158M Details Description
Related parts for B41044A6158M
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
TXRX 900MHZ RS232 1W W/ANT DB9 datasheet.pdf
IC TX/RX RS-485/RS-422 14-SOIC datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 9pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 657 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
KIT JUMPSTART TTL-SRL ADAPTER datasheet.pdf
PCI EXPRESS 2X18 POS BK datasheet.pdf
IC CRYPTO TPM TWI 28TSSOP datasheet.pdf
1.5/PK" CIRCLE - 5/PK datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf