EPCOS (TDK) B41044A7108M
B41044A7108M picture photo
Mfg. Part Number
B41044A7108M
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41044A7108M.pdf
Availability of B41044A7108M
QUANTITY
B41044A7108M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41044A7108M
Internal Part NumberEIS-B41044A7108M
Standard Package750
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41044A7108M
Related LinksB41044, B41044A7108M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41044A7108M Details Description
Related parts for B41044A7108M
IC POT W/EEPROM DUAL 10K 14-DIP datasheet.pdf
CAP CER 750PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
STOP datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 51.1 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.9A 99 MOHM TH datasheet.pdf
BRACKET OUTER datasheet.pdf
PIN WIRE DISC .3355 MARKED datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 16DRT datasheet.pdf