EPCOS (TDK) B41231A9188M
B41231A9188M picture photo
Mfg. Part Number
B41231A9188M
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
B41231A9188M.pdf
Availability of B41231A9188M
QUANTITY
B41231A9188M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41231A9188M
Internal Part NumberEIS-B41231A9188M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41231
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.26A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41231A9188M
Related LinksB41231, B41231A9188M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41231A9188M Details Description
Related parts for B41231A9188M
IC MCU 8BIT 32KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 76.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 59A TO-220AB datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 320MA 620 MOHM TH datasheet.pdf
EVAL MOD OMAP-L138/TMX320C6748 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 13POS datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf