EPCOS (TDK) B41231B5159M
B41231B5159M picture photo
Mfg. Part Number
B41231B5159M
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
B41231B5159M.pdf
Availability of B41231B5159M
QUANTITY
B41231B5159M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41231B5159M
Internal Part NumberEIS-B41231B5159M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.94A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41231B5159M
Related LinksB41231, B41231B5159M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41231B5159M Details Description
Related parts for B41231B5159M
CONN HEADER 46POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf