EPCOS (TDK) B41231C6478M
B41231C6478M picture photo
Mfg. Part Number
B41231C6478M
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
B41231C6478M.pdf
Availability of B41231C6478M
QUANTITY
B41231C6478M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41231C6478M
Internal Part NumberEIS-B41231C6478M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.86A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41231C6478M
Related LinksB41231, B41231C6478M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41231C6478M Details Description
Related parts for B41231C6478M
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
LED 7 SEGMENT 20MM CC HE RED datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.4PF 25V 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A CST-100 TIN datasheet.pdf
MICRO VIDEO INSPCTN W/LCD SCRN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5 datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT 1.25" datasheet.pdf