EPCOS (TDK) B41252A5189M
B41252A5189M picture photo
Mfg. Part Number
B41252A5189M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
B41252A5189M.pdf
Availability of B41252A5189M
QUANTITY
B41252A5189M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41252A5189M
Internal Part NumberEIS-B41252A5189M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41252
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.98A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41252A5189M
Related LinksB41252, B41252A5189M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41252A5189M Details Description
Related parts for B41252A5189M
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENS FIBER 4CM TIP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 51.84MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf