EPCOS (TDK) B41252A6688M
B41252A6688M picture photo
Mfg. Part Number
B41252A6688M
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
B41252A6688M.pdf
Availability of B41252A6688M
QUANTITY
B41252A6688M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41252A6688M
Internal Part NumberEIS-B41252A6688M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41252
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.64A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41252A6688M
Related LinksB41252, B41252A6688M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41252A6688M Details Description
Related parts for B41252A6688M
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf