EPCOS (TDK) B41456B5150M
B41456B5150M picture photo
Mfg. Part Number
B41456B5150M
Brief Description
CAP ALUM 150000UF 20% 25V SCREW
Datasheet Download
B41456B5150M.pdf
Availability of B41456B5150M
QUANTITY
B41456B5150M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41456B5150M
Internal Part NumberEIS-B41456B5150M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance150000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20A
Impedance6.4 mOhm
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41456B5150M
Related LinksB41456, B41456B5150M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41456B5150M Details Description
Related parts for B41456B5150M
IC MPU/WATCHDG 15-100MS SOT23-6 datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR16H/AE16G/AKR16H datasheet.pdf
MAT RUBBER GREEN 36"X24' datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 147 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY .6A 40V AXIAL datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
15000UF 6,3V 18X35,5 datasheet.pdf