EPCOS (TDK) B41456B8229M
B41456B8229M picture photo
Mfg. Part Number
B41456B8229M
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 63V SCREW
Datasheet Download
B41456B8229M.pdf
Availability of B41456B8229M
QUANTITY
B41456B8229M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41456B8229M
Internal Part NumberEIS-B41456B8229M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package36
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)3.177" (80.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41456B8229M
Related LinksB41456, B41456B8229M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41456B8229M Details Description
Related parts for B41456B8229M
CONV DC-DC 12VADJ 48VIN 8.5A VRT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 448 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7MM datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 96POS datasheet.pdf