EPCOS (TDK) B41456B8478M
B41456B8478M picture photo
Mfg. Part Number
B41456B8478M
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SCREW
Datasheet Download
B41456B8478M.pdf
Availability of B41456B8478M
QUANTITY
B41456B8478M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41456B8478M
Internal Part NumberEIS-B41456B8478M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package36
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.9A
Impedance58 mOhm
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.406" Dia (35.70mm)
Height - Seated (Max)2.232" (56.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41456B8478M
Related LinksB41456, B41456B8478M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41456B8478M Details Description
Related parts for B41456B8478M
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CORD PIN datasheet.pdf