Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT200K
RMCF0603FT200K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT200K
Brief Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT200K.pdf
Availability of RMCF0603FT200K
QUANTITY
RMCF0603FT200K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT200K
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT200K
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT200K
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT200K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT200K Details Description
Related parts for RMCF0603FT200K
CONN HSG RCPT 37POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 190MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN 2WAY DIVIDER datasheet.pdf
OSC MEMS 32.2500MHZ CMOS SMD datasheet.pdf