EPCOS (TDK) B41505A4109M2
B41505A4109M2 picture photo
Mfg. Part Number
B41505A4109M2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
B41505A4109M2.pdf
Availability of B41505A4109M2
QUANTITY
B41505A4109M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41505A4109M2
Internal Part NumberEIS-B41505A4109M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41505
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)34 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance36 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41505A4109M2
Related LinksB41505, B41505A4109M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41505A4109M2 Details Description
Related parts for B41505A4109M2
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG FREE/HANG 1POS SIZE 4 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC20H/AE20M/HPK20H datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 183MHZ 86TSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
2W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
LOCATOR FOR JACKS datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf