EPCOS (TDK) B41505A6478M7
B41505A6478M7 picture photo
Mfg. Part Number
B41505A6478M7
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
B41505A6478M7.pdf
Availability of B41505A6478M7
QUANTITY
B41505A6478M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41505A6478M7
Internal Part NumberEIS-B41505A6478M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)42 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance45 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41505A6478M7
Related LinksB41505, B41505A6478M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41505A6478M7 Details Description
Related parts for B41505A6478M7
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS STR .100 TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 22.35MM datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf