EPCOS (TDK) B41550E9478Q
B41550E9478Q picture photo
Mfg. Part Number
B41550E9478Q
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 100V SCREW
Datasheet Download
B41550E9478Q.pdf
Availability of B41550E9478Q
QUANTITY
B41550E9478Q Order Process
Ship out your order
Specifications of B41550E9478Q
Internal Part NumberEIS-B41550E9478Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41550
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)29 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41550E9478Q
Related LinksB41550, B41550E9478Q Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41550E9478Q Details Description
Related parts for B41550E9478Q
TRANSDUCER .5-4.5VDC 10000# PRES datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN TO-92 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 10P-3POS OPEN FRM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 50MA SC70-5 datasheet.pdf
IC PREC JITTER ATTENUATOR 36-QFN datasheet.pdf
SWITCH HI-LO PLATE .025" datasheet.pdf
CONN IDC 9POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
TERMINAL PLUG HORIZ 500MM 7C GRN datasheet.pdf