EPCOS (TDK) B41550E9478Q
B41550E9478Q picture photo
Mfg. Part Number
B41550E9478Q
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 100V SCREW
Datasheet Download
B41550E9478Q.pdf
Availability of B41550E9478Q
QUANTITY
B41550E9478Q Order Process
Ship out your order
Specifications of B41550E9478Q
Internal Part NumberEIS-B41550E9478Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41550
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)29 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41550E9478Q
Related LinksB41550, B41550E9478Q Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41550E9478Q Details Description
Related parts for B41550E9478Q
FUSE PTC 3.00A 60V RESET RADIAL datasheet.pdf
IC MPU EP9 166MHZ 208LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 60V datasheet.pdf
CBL RIBN 4COND MULTI 328.1' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
K52-2,0505,A0 TO-220 0.009" datasheet.pdf