EPCOS (TDK) B41560A5229M
B41560A5229M picture photo
Mfg. Part Number
B41560A5229M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SCREW
Datasheet Download
B41560A5229M.pdf
Availability of B41560A5229M
QUANTITY
B41560A5229M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41560A5229M
Internal Part NumberEIS-B41560A5229M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41560
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)29 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.4A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.406" Dia (35.70mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41560A5229M
Related LinksB41560, B41560A5229M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41560A5229M Details Description
Related parts for B41560A5229M
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DL R/A PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 22A TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 296FPBGA datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 5V 75V 15A datasheet.pdf
A3G4250D ADAPTER BOARD FOR STAND datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf