EPCOS (TDK) B41560A7339M
B41560A7339M picture photo
Mfg. Part Number
B41560A7339M
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 40V SCREW
Datasheet Download
B41560A7339M.pdf
Availability of B41560A7339M
QUANTITY
B41560A7339M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41560A7339M
Internal Part NumberEIS-B41560A7339M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package72
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41560A7339M
Related LinksB41560, B41560A7339M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41560A7339M Details Description
Related parts for B41560A7339M
RES MO 1W 91K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 4SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 4TDFN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V C0G 0805 datasheet.pdf