EPCOS (TDK) B41580A7339M
B41580A7339M picture photo
Mfg. Part Number
B41580A7339M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 40V SCREW
Datasheet Download
B41580A7339M.pdf
Availability of B41580A7339M
QUANTITY
B41580A7339M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41580A7339M
Internal Part NumberEIS-B41580A7339M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41580
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41580A7339M
Related LinksB41580, B41580A7339M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41580A7339M Details Description
Related parts for B41580A7339M
RES SMD 560 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf