EPCOS (TDK) B41580A7689M
B41580A7689M picture photo
Mfg. Part Number
B41580A7689M
Brief Description
CAP ALUM 68000UF 20% 40V SCREW
Datasheet Download
B41580A7689M.pdf
Availability of B41580A7689M
QUANTITY
B41580A7689M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41580A7689M
Internal Part NumberEIS-B41580A7689M
PackagingBulk
Capacitance68000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15A
Impedance8.4 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41580A7689M
Related LinksB41580, B41580A7689M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41580A7689M Details Description
Related parts for B41580A7689M
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC OSC VCO 20MHZ 14SO datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
M12 4W SUS CONN 15M ANGLED datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf