EPCOS (TDK) B41607A128M9
B41607A128M9 picture photo
Mfg. Part Number
B41607A128M9
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 55V RADIAL
Datasheet Download
B41607A128M9.pdf
Availability of B41607A128M9
QUANTITY
B41607A128M9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41607A128M9
Internal Part NumberEIS-B41607A128M9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package112
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41607
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating55V
ESR (Equivalent Series Resistance)42 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.8A
Impedance-
Lead Spacing0.331" (8.40mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41607A128M9
Related LinksB41607, B41607A128M9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41607A128M9 Details Description
Related parts for B41607A128M9
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W SMA datasheet.pdf
RES 25 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
19+19 WAY F CRIMP L/BORE W/JS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 KINTEX7 676BGA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf