EPCOS (TDK) B41689K8827Q001
B41689K8827Q001 picture photo
Mfg. Part Number
B41689K8827Q001
Brief Description
CAP ALUM 820UF 63V AXIAL
Datasheet Download
B41689K8827Q001.pdf
Availability of B41689K8827Q001
QUANTITY
B41689K8827Q001 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41689K8827Q001
Internal Part NumberEIS-B41689K8827Q001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41689
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)78 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
Applications-
Ripple Current6.3A
Impedance26 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia x 1.535" L (18.00mm x 39.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41689K8827Q001
Related LinksB41689K, B41689K8827Q001 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41689K8827Q001 Details Description
Related parts for B41689K8827Q001
IC MONITOR RESET 4.35V SC-70-3 datasheet.pdf
TERM RING NYL 16-14AWG 5/16 datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 38KHZ datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE GENERAL EMC 280A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 30 POS SMD datasheet.pdf