EPCOS (TDK) B41694A5398Q7
B41694A5398Q7 picture photo
Mfg. Part Number
B41694A5398Q7
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 25V AXIAL
Datasheet Download
B41694A5398Q7.pdf
Availability of B41694A5398Q7
QUANTITY
B41694A5398Q7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41694A5398Q7
Internal Part NumberEIS-B41694A5398Q7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package220
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41694
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current8.7A
Impedance10 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.827" Dia x 1.929" L (21.00mm x 49.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41694A5398Q7
Related LinksB41694, B41694A5398Q7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41694A5398Q7 Details Description
Related parts for B41694A5398Q7
SCR NON-ISOLATED 400V 16A D2 PAK datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PINS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf