EPCOS (TDK) B41694A5398Q7
B41694A5398Q7 picture photo
Mfg. Part Number
B41694A5398Q7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 25V AXIAL
Datasheet Download
B41694A5398Q7.pdf
Availability of B41694A5398Q7
QUANTITY
B41694A5398Q7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41694A5398Q7
Internal Part NumberEIS-B41694A5398Q7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package220
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41694
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current8.7A
Impedance10 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.827" Dia x 1.929" L (21.00mm x 49.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41694A5398Q7
Related LinksB41694, B41694A5398Q7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41694A5398Q7 Details Description
Related parts for B41694A5398Q7
RES SMD 21 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.6A 10SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 2.41MM datasheet.pdf
RES 19.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPECIAL TRIM UM2424 AND UM4824 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf