EPCOS (TDK) B41789A5108Q001
B41789A5108Q001 picture photo
Mfg. Part Number
B41789A5108Q001
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 25V RADIAL
Datasheet Download
B41789A5108Q001.pdf
Availability of B41789A5108Q001
QUANTITY
B41789A5108Q001 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41789A5108Q001
Internal Part NumberEIS-B41789A5108Q001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41789
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)98 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
Applications-
Ripple Current3.5A
Impedance50 mOhm
Lead Spacing0.649" (16.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia x 0.984" L (16.00mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41789A5108Q001
Related LinksB41789A, B41789A5108Q001 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41789A5108Q001 Details Description
Related parts for B41789A5108Q001
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
ESD HANDLER 8X16-5/8X1 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 14TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 15MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT CRMP datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf