EPCOS (TDK) B41789A8277Q001
B41789A8277Q001 picture photo
Mfg. Part Number
B41789A8277Q001
Brief Description
CAP ALUM 270UF 63V RADIAL
Datasheet Download
B41789A8277Q001.pdf
Availability of B41789A8277Q001
QUANTITY
B41789A8277Q001 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41789A8277Q001
Internal Part NumberEIS-B41789A8277Q001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)218 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
Applications-
Ripple Current3.2A
Impedance63 mOhm
Lead Spacing0.847" (21.50mm)
Size / Dimension0.827" Dia (21.00mm)
Height - Seated (Max)2.028" (51.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41789A8277Q001
Related LinksB41789A, B41789A8277Q001 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41789A8277Q001 Details Description
Related parts for B41789A8277Q001
IC OPAMP VFB 3MHZ 14SO datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT GUN 230V 249/435 DEG C datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf