EPCOS (TDK) B41789K7727Q001
B41789K7727Q001 picture photo
Mfg. Part Number
B41789K7727Q001
Brief Description
CAP ALUM 720UF 40V RADIAL
Datasheet Download
B41789K7727Q001.pdf
Availability of B41789K7727Q001
QUANTITY
B41789K7727Q001 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41789K7727Q001
Internal Part NumberEIS-B41789K7727Q001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingBulk
Capacitance720µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
Applications-
Ripple Current4.5A
Impedance39 mOhm
Lead Spacing0.649" (16.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41789K7727Q001
Related LinksB41789K, B41789K7727Q001 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41789K7727Q001 Details Description
Related parts for B41789K7727Q001
MOSFET N-CH 650V 11A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
PWR SUP BRD MNT 24V 15.1W .63A datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SGL 25POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 285MA 1.21 OHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
VLP DDR3 DIMM 240POS. 1.0PITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf