Cypress Semiconductor CY8C21534B-24PVXI
CY8C21534B-24PVXI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C21534B-24PVXI
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC PSOC 8K FLASH 24GPIO 28SSOP
Datasheet Download
CY8C21534B-24PVXI.pdf
Availability of CY8C21534B-24PVXI
QUANTITY
CY8C21534B-24PVXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C21534B-24PVXI
Internal Part NumberEIS-CY8C21534B-24PVXI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
PCN Assembly/OriginGSMC Manufacture Merger 15/May/2014
Wafer Test Site Addition 29/Jun/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package470
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C21xxx
PackagingTube
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 28x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C21534B-24PVXI
Related LinksCY8C2153, CY8C21534B-24PVXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C21534B-24PVXI Details Description
Related parts for CY8C21534B-24PVXI
IC 8 BIT 0.1US MDAC P/O 20-DIP datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 48SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 22 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 9SIP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
BOARD DEV EPC2015/23 EGAN datasheet.pdf
L37-3S 17X25X1.5MM datasheet.pdf
2.2UF 315V 8X11.5 85C RAD datasheet.pdf
DSUB 50 F WW .375 G TIN datasheet.pdf