EPCOS (TDK) B41821A4476M8
B41821A4476M8 picture photo
Mfg. Part Number
B41821A4476M8
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
B41821A4476M8.pdf
Availability of B41821A4476M8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41821A4476M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41821A4476M8
Internal Part NumberEIS-B41821A4476M8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41821
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41821A4476M8
Related LinksB41821, B41821A4476M8 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41821A4476M8 Details Description
Related parts for B41821A4476M8
IC MOSFET DRIVER 6A INV 8-MLF datasheet.pdf
FILTER ULTRA COMPACT 6A PCB datasheet.pdf
PROGBL CONV DC-DC 20A OUT SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 5MHZ M2P datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 14P-14P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.2A 103 MOHM datasheet.pdf