EPCOS (TDK) B41821A4688M
B41821A4688M picture photo
Mfg. Part Number
B41821A4688M
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
B41821A4688M.pdf
Availability of B41821A4688M
QUANTITY
B41821A4688M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41821A4688M
Internal Part NumberEIS-B41821A4688M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesB41821
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41821A4688M
Related LinksB41821, B41821A4688M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41821A4688M Details Description
Related parts for B41821A4688M
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC 3.3V LDO/DUAL SWITCH 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE T/D PLUG 2A EDISON-BAS 125V datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIN-POWER 2F 024 UBERGANGSELEMEN datasheet.pdf