EPCOS (TDK) B41821A6106M
B41821A6106M picture photo
Mfg. Part Number
B41821A6106M
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
B41821A6106M.pdf
Availability of B41821A6106M
QUANTITY
B41821A6106M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41821A6106M
Internal Part NumberEIS-B41821A6106M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
SeriesB41821
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41821A6106M
Related LinksB41821, B41821A6106M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41821A6106M Details Description
Related parts for B41821A6106M
CONN HEADER 5POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24DIP datasheet.pdf
VARISTOR 351V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC CONVERTER DDR 24QFN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LMV221 PWR DETECT datasheet.pdf
RES SMD 50K OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC DAS W/ADC 16BIT 4CH 64LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf