EPCOS (TDK) B41821A7108M1
B41821A7108M1 picture photo
Mfg. Part Number
B41821A7108M1
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41821A7108M1.pdf
Availability of B41821A7108M1
QUANTITY
B41821A7108M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41821A7108M1
Internal Part NumberEIS-B41821A7108M1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41821
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41821A7108M1
Related LinksB41821, B41821A7108M1 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41821A7108M1 Details Description
Related parts for B41821A7108M1
FIXED IND 18NH 450MA 180 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS NH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO263AB datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHITE 500' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf