EPCOS (TDK) B41821A7228M2
B41821A7228M2 picture photo
Mfg. Part Number
B41821A7228M2
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41821A7228M2.pdf
Availability of B41821A7228M2
QUANTITY
B41821A7228M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41821A7228M2
Internal Part NumberEIS-B41821A7228M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41821A7228M2
Related LinksB41821, B41821A7228M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41821A7228M2 Details Description
Related parts for B41821A7228M2
Crystal 38.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 3/32" 4.72" datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GDT 260V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CAP ARRAY 15PF 100V NP0 0612 datasheet.pdf