EPCOS (TDK) B41821A7476M
B41821A7476M picture photo
Mfg. Part Number
B41821A7476M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41821A7476M.pdf
Availability of B41821A7476M
QUANTITY
B41821A7476M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41821A7476M
Internal Part NumberEIS-B41821A7476M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesB41821
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.9 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)