Vishay/Dale RWR81S2670BSS70
RWR81S2670BSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2670BSS70
Brief Description
RES 267 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2670BSS70.pdf
Availability of RWR81S2670BSS70
QUANTITY
RWR81S2670BSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2670BSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S2670BSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2670BSS70
Related LinksRWR81S2, RWR81S2670BSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2670BSS70 Details Description
Related parts for RWR81S2670BSS70
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO263-3 datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5A 3.3VOUT SIP VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf