EPCOS (TDK) B41821A7477M8
B41821A7477M8 picture photo
Mfg. Part Number
B41821A7477M8
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41821A7477M8.pdf
Availability of B41821A7477M8
QUANTITY
B41821A7477M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41821A7477M8
Internal Part NumberEIS-B41821A7477M8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesB41821
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)490 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current650mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41821A7477M8
Related LinksB41821, B41821A7477M8 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41821A7477M8 Details Description
Related parts for B41821A7477M8
DUPLEXER OPT FIBER BLACK datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf