EPCOS (TDK) B41821A9106M
B41821A9106M picture photo
Mfg. Part Number
B41821A9106M
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
B41821A9106M.pdf
Availability of B41821A9106M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41821A9106M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41821A9106M
Internal Part NumberEIS-B41821A9106M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)17 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41821A9106M
Related LinksB41821, B41821A9106M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41821A9106M Details Description
Related parts for B41821A9106M
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TAPE GEN PURPOSE VHB 6"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 80POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HD SLOTTED DUCT 3X4 datasheet.pdf
RES SMD 427 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf