Sullins Connector Solutions AMC28DTES
AMC28DTES picture photo
Mfg. Part Number
AMC28DTES
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET
Datasheet Download
AMC28DTES.pdf
Availability of AMC28DTES
QUANTITY
AMC28DTES Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC28DTES
Internal Part NumberEIS-AMC28DTES
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC28DTES
Related LinksAMC2, AMC28DTES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC28DTES Details Description
Related parts for AMC28DTES
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
PLUG VENT NYLON .875" DIA datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS STR datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RPLCMNT BULB 8575-MH 400WFROSTED datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERT 3.3V 6A +/-12V 0.4A 30W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf