EPCOS (TDK) B41821A9684M8
B41821A9684M8 picture photo
Mfg. Part Number
B41821A9684M8
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.68UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
B41821A9684M8.pdf
Availability of B41821A9684M8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41821A9684M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41821A9684M8
Internal Part NumberEIS-B41821A9684M8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41821
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)244 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41821A9684M8
Related LinksB41821, B41821A9684M8 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41821A9684M8 Details Description
Related parts for B41821A9684M8
RES SMD 510K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
SW GUARD LOCK 3NC+2NC 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf