EPCOS (TDK) B41827A2159M
B41827A2159M picture photo
Mfg. Part Number
B41827A2159M
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
B41827A2159M.pdf
Availability of B41827A2159M
QUANTITY
B41827A2159M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41827A2159M
Internal Part NumberEIS-B41827A2159M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41827
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.855A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41827A2159M
Related LinksB41827, B41827A2159M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41827A2159M Details Description
Related parts for B41827A2159M
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN FPC TOP 31POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 3.08A 79 MOHM TH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 57MM datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CLIP-TAG "3", .055"-.071" datasheet.pdf
220UF 10V 8X6,2 datasheet.pdf