EPCOS (TDK) B41828A3477M
B41828A3477M picture photo
Mfg. Part Number
B41828A3477M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
B41828A3477M.pdf
Availability of B41828A3477M
QUANTITY
B41828A3477M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41828A3477M
Internal Part NumberEIS-B41828A3477M
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41828
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current281mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41828A3477M
Related LinksB41828, B41828A3477M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41828A3477M Details Description
Related parts for B41828A3477M
PC BOARD CEM-1 COPP-1SIDE 8.5X17 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 80MSPS 40-QFN datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 25POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf