EPCOS (TDK) B41828A4106M
B41828A4106M picture photo
Mfg. Part Number
B41828A4106M
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
B41828A4106M.pdf
Availability of B41828A4106M
QUANTITY
B41828A4106M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41828A4106M
Internal Part NumberEIS-B41828A4106M
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41828
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41828A4106M
Related LinksB41828, B41828A4106M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41828A4106M Details Description
Related parts for B41828A4106M
CONN IDC SOCKET 16POS W/POL 30AU datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 1CH 150KSPS 8-MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER TIN 9POS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE D 19POS datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 16POS R/A GOLD datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf