EPCOS (TDK) B41828A9154M
B41828A9154M picture photo
Mfg. Part Number
B41828A9154M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.15UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
B41828A9154M.pdf
Availability of B41828A9154M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41828A9154M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41828A9154M
Internal Part NumberEIS-B41828A9154M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41828
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41828A9154M
Related LinksB41828, B41828A9154M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41828A9154M Details Description
Related parts for B41828A9154M
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CAP FOR SIZE 16 RECEPT datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 19POS W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT PINS datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH SMD datasheet.pdf
FUSE SEMI CONDUCTOR 700VAC 100A datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
KIT JAB BLADE datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 0.12 OHM 300W datasheet.pdf