CUI Inc. VSUU-120-T312B
VSUU-120-T312B picture photo
Mfg. Part Number
VSUU-120-T312B
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V +/-12V 120W
Datasheet Download
VSUU-120-T312B.pdf
Availability of VSUU-120-T312B
QUANTITY
VSUU-120-T312B Order Process
Ship out your order
Specifications of VSUU-120-T312B
Internal Part NumberEIS-VSUU-120-T312B
Standard Package1
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 6A, 800mA
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSUU-120-T312B
Related LinksVSUU-12, VSUU-120-T312B Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSUU-120-T312B Details Description
Related parts for VSUU-120-T312B
IC OTP 2MBIT 55NS 40VSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 2POS datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 2.420" (61.47mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-QTUM-SD25-V5 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE RCVR 25MTWISTED datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf