EPCOS (TDK) B41851A6475M
B41851A6475M picture photo
Mfg. Part Number
B41851A6475M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
B41851A6475M.pdf
Availability of B41851A6475M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41851A6475M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41851A6475M
Internal Part NumberEIS-B41851A6475M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41851
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)42 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41851A6475M
Related LinksB41851, B41851A6475M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41851A6475M Details Description
Related parts for B41851A6475M
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA DO219 datasheet.pdf